Úvod Bio recepty Články a zaujímavosti O nás Obchodné podmienky Kontakt

Chia semienka

» Návrat

Chia je zelená rastlina, ktorá môže dorásť až do 1 metra a pochádza z Mexika. Jeho semená, nazývané chia semená, boli dôležitým zdrojom potravy už od čias Aztékov, ktorí ich dennodenne používali vo forme múky, obilnín a nápojov.

Chia semienka sú jedným z najbohatších zdrojov omega-3 mastných kyselín (cca 13 % celého semena a 60 % všetkých tukov) a obsahujú dvakrát viac bielkovín ako iné zrná či semená (20 %). Tiež obsahujú minerály: dvakrát viac draslíka ako banány, päťkrát viac vápnika ako mlieko a trikrát viac železa ako špenát. Ďalej obsahujú fosfor, horčík, zinok a mangán. Zastúpené sú aj vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín A.

 

Vzhľadom k svojim hygroskopickým vlastnostiam dokážu chia semienka absorbovať tekutinu a zväčšiť svoju veľkosť až 9-krát oproti svojej pôvodnej veľkosti. Pred použitím sa odporúča namočiť chia semienka v akejkoľvek tekutine (voda, džús a pod.) po dobu najmenej 10 minút, pretože namočené semená sú ľahšie stráviteľné a tiež majú priaznivý vplyv na tráviaci trakthydratáciu celého tela a rovnováhu elektrolytov v tele.

 

Môžu pomôcť pri chudnutí, pretože poskytujú dlhší pocit sýtosti vzhľadom k ich veľkému objemu. Tiež majú nízky glykemický index a urýchľujú vstrebávanie a metabolizmus tukov. Vďaka ich kvalite a ľahko stráviteľných bielkovín, stimulujú regeneráciu tkanív, čo je dôležité najmä pre športovcov.

 

V starovekom jazyku Mayov slovo "chia" znamená "silný", čo tieto drobné semienka skutočne správne vystihuje, nakoľko sú:

  

Tip na recept: Nápoj po cvičení

Zmiešajte všetky ingrediencie v mixéri.

 

Kúpiť chia semienka >>